Křest knihy Podzemní památky Středních Čech

Ve čtvrtek 17.10.2019 se v Hornickém muzeu v Příbrami konala převeliká sláva. Za účasti ředitele muzea Josefa Velfla, hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanová, přehšle krojovaných horníků a nekrojovaných nehorníků, pokřtili Václav Cílek, Martin Majer a Lukáš Faltejsek knihu Podzemní památky středních Čech.

Nakladatelství Dokořán o knize píše: Tato kolektivní monografie odhaluje tajemství středočeského podzemí a ukazuje jeho rozmanitost a krásu. Svět nad a pod zemí nemůžeme chápat odděleně – těžba zlata, stříbra, železa, uranu, uhlí a vápence měla obrovský vliv na samotný vznik českých zemí a posledních tisíc let byla jednou z hlavních sil vývoje společnosti. Když se na oblast středních Čech podíváme z hlediska surovin, rychle pochopíme, proč se staly hospodářským centrem a hnacím „motorem“ země. Berte tuto knihu nejen jako průvodce na výlety, ale také jako návod, jak porozumět kraji, ve kterém žijeme či který navštěvujeme.

Sama paní hejtmanka takto moudře pohovořila: „Křtíme dnes tedy víceméně odbornou knihu, u níž je nutné ocenit, že se jejím autorům podařilo propojit svět lidí se světem přírody a našeho podzemí. Tato pečlivá a zároveň vysoce odborná práce a snaha o popularizaci ne příliš jednoduchého tématu si skutečně zaslouží naše poděkování. Děkuji proto i tentokrát všem autorům jednotlivých kapitol této vzácné knihy za to, že vložili další kamínek do mozaiky povědomí nás všech, jak vzácně rozmanitý je náš kraj a jak zajímavý život probíhá v jeho podzemí.“

Foto: M. Majer, P. Brodecký

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z akcí a jeho autorem je Cimbal. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.